13 Reasons Why | Dizi Tavsiye

Netflix hanedanlığına yeni bir gizem dizisi geldi: 13 Reasons Why. Netflix’in son dönemlerde biraz fazlaca vasat dizileri çıkarması ya da bünyesine katmasından bahsediyorduk. Ancak House of Cards’tan sonra kanal yeni fenomenini yaratıyor.

Ergen zorbalığının kol gezdiği herhangi bir liseden farklı bir yere koyduğumuz bir lise Liberty. Çünkü adı konulmamış bu komik olmayan lise adeti bu sefer birinin canına mal oluyor.

Hannah, esasında bu zorbalığın başkahramanı olmayacak potansiyelde bir genç kız. Akıllı, hazır cevap ve kolay adapte olabilen bir yapısı var ama duygularını ortaya koyması ve takip eden olaylar onu sonun başlangıcına götürüyor. Evet Hannah daha dizinin başında ölü ve bize dış ses olarak olanları anlatıyor. Neden intihar ettiğini, sebebinin kimler olduğunu, olayların nasıl bu raddeye ulaştığını… İntihar etmeden önce ses kayıt cihazıyla bir kasede doldurduğu tüm kayıtlar onun bu yolu neden tercih ettiğini açığa çıkarırken biz bu olan bitenleri yakın arkadaşı Clay’in penceresinde izliyor olacağız.

Hannah’nın ölümünde sonra kendisine ulaşan kasetleri gizliden gizliye dinleyen ve bir türlü kabullenemeyen Clay kasetlerin ona özel gönderildiği düşüncesiyle bir süre üzerinde ağırlıkla gezerken Hannah’nın ölümündeki sır perdesi aralandıkça kaset emanetçisinin sadece kendisi olmadığını anlaması uzun sürmeyecektir.

Başlangıçta gençlik dizisi zannedip kapatmak üzereydim ancak ilk bölüm bittikten sonra ortada çok sağlam bir kurgunun olduğunu söylemem gerekiyor. Genç oyuncuların performansları da oldukça tatmin edici olunca bölümler birbirini kovalamaya başlıyor.

Klasik bir ergen zorbalığı hadisesinin bambaşka boyutlara ulaşmasını izlemek ve baskı altındaki gençlerin aldığı radikal kararları görmek gerçekten deneysel bir tecrübe oldu diyebilirim. Kesinlikle sadece gençlik dizisi olarak yaftalamanın çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Dizi benim son dönemlerde izlediğim en iyi gizem dizisi. 2017 yabancı dizi tavsiyeleri hanesine hoşgeldin 13 Reasons Why.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.