Almost Human | İnceleme

Fox‘un fütürist suç-bilimkurgu dizisi Almost Human gelecekte robotların yapay zekalarıyla birlikte polis kuvvetlerinin bir parçası olduğu dönemde geçiyor.

Daha önceki görevinde başarısız olan psikolojik değerlendirmeleri geçemeyen Dedektif John Kennex (Karl Urban) görevden alınması gerekirken Kaptan Maldonado’nun (Lili Taylor) insiyatifiyle şartlı olarak göreve devam eder. Şart ise yanında bir robotla göreve çıkmasıdır. Daha önceki görevindeki başarısızlığı kısmen robotlara bağlayan Kennex çağrıya boyun eğer ancak yapay partnerine çok kısa bir süre katlanabilir. Bunun üzerine geek dostu Rudy ona eski model bir robot önerir.

Dorian (Michael Ealy) isimli bu robot diğer robotlara nazaran daha yetersiz özellikleri olmasına rağmen karşısındaki insanın duygusal tepkilerine göre hareketlerini anlık olarak şekillendirebilmekte, tepki verebilmekte hatta trip atabilmektedir. Kennex insana yakın yönlerinden dolayı Dorian’ı seçer ve suçla mücadelede ortak hareket etmeye başlarlar.

Esasında insanda çok daha büyük beklentiler uyandıran dizi bir sezon sonunda final yapmak durumunda kaldı. Bölümler çok yavan, gelecekte zaman geçirildiğine dair sadece arka planda küçük detaylar verilirken diziye büyük bir bütçe ayrılmadığını görebiliyoruz ki bu da diziyi basitleştiriyor. Mekan çeşitliliği yaratılmamış, polislerimizi ciddi anlamda zorlayacak bir düşman yaratılamıyor ve bu şartlar altında dizinin sağ kalamayacağını bilmek için kahin olmaya da gerek yokmuş.

Birçoğumuzun diziden beklentisinin yüksek olması J.J. Abrams’ın dizinin uygulayıcı yapımcısı olmasıydı fakat bu durum da IMDB bilgilerine göre sadece ilk 6 bölüm sürmüş. Türün meraklıları pilot bölümüne bir göz atabilir ancak benzer alternatif çokken başka bir diziye yönelmeniz daha isabetli bir tercih olacaktır.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.