Altered Carbon | Ölümsüzler Distopyası

Richard Morgan‘ın aynı isimli romanından uyarlanan Netflix’in yeni dizisi Altered Carbon 2384 yılında default insan olmanın ürkütücü sayılabilecek bir zaman diliminde Takeshi Kovacs karakterinin yaşamından kesitleri ele alıyor.

Elçi adı verilen mevcut düzene karşı bir oluşumun içerisinde yer alan Kovacs üstünlerin hukuku sebebiyle 250 yıl hüküm giyer. Cezai sürecinin bir kısmını çeken kahramanımız planlanandan daha erken bir şekilde uyandırılır. Elbette ceza süresi tamamlanmadan gelişen bu sürecin distopik evrende bir kefareti olacaktır. Über zengin Laurens Bancroft kendi cinayetini aydınlatmak için Kovacs’ı uygun bulur ve distopyanın ıssız dehlizlerinde cinayeti aydınlatma görevi başlar.

Başrollerini Joel Kinnaman (House of Cards / Will Conway karakteri) , James Purefoy ( The Following / Joe Carroll karakteri) , Martha Higareda’nın paylaştığı dizinin 2018 yılının en iyi dizileri arasına girmeye şimdiden aday olduğunu söylemek gerek. Netflix’in bu denli yüksek prodüksiyonlu bir işe girmesi de HBO gibi dizi sektörüne yön veren kanala bir uyarı ateşi mahiyetinde diye düşünüyorum.

Dizinin köküne inersek onu seyirciye bağlayan birçok yan unsur var diyebilirim. Yani fütürist yapımlara eğilimi olana da, aksiyon – bilimkurgu sevene de, imkansız aşklara bayılanlara da, polisiyeye merakı olanı da yakalayan bir dizi olduğunu söylemek gerekiyor. Bu yüzdendir ki yabancı dizi izleyicilerinin ortak kesişim kümesi olması kuvvetle muhtemel. Yani Six Feet Under’ı , Game of Thrones, Westworld, CSI vs. seven ayrı dünyaların insanlarının ortak konuşacağı bir dizi var diyebiliriz.

Ölümsüzlük, yeniden diriliş, beden – ruh transferi, uçan taşıtlar, paranın yok oluşu, gelişmiş silah teknolojisi, sentetik bedenler, sanal bedenler… Çıkış noktası böylesine farklı noktaları mükemmel bir şekilde işleyen bir kitap olunca başarı da kendiliğinden geliyor sanırım.

Yine de şöyle bir düşüncem var. Çok daha kalbur üstü oyuncularla bu dizinin seviyesi bambaşka bir noktaya gelebilirdi. Mesela House of Cards’taki gibi bir oyuncu ekibiyle dizi level atlardı. Bu sebepten dizi keşke HBO‘ya ait olsa diye düşünmedim değil doğrusu. Ancak böylesine büyük prodüksiyonlu bir bilimkurgu dizisi yapınca bütçenin çoğunun nereye ayrıldığı malum.

Bununla birlikte sinema ve televizyonda distopik evrenlerin işleniş şekli konusunda kaygılarım var. Yani bu tür yapımlarda bir nirengi noktası almak elbette mantıklı ancak yapımların artık Blade Runner‘a öykünmemesi daha hayırlı olacaktır. Yani elinizde envai çeşit malzeme varken çift kaşarlı tost yapmaya benziyor.

Büyük resme bakarsak orijinal bir işi takdir etmek boynumuzun borcu ve genel olarak yabancı dizi standartlarının çokça üzerinde olduğunu düşünüyor ve 2018 yapımı dizi tavsiyeleri listemin ilk sırasına Altered Carbon’u yerleştiriyorum.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.