American Gods | Dizi Öneri

Neil Gaiman‘ın aynı isimli romanından uyarlanan dizi korku, fantastik ve gerilim türünde yabancı dizisi izleyicilerine hitap eden bir görüntü sergiliyor.

Amerika’yı ilk keşfeden bir grup Viking kabileleriyle başlayan ve günümüzde olağanüstü olayları yönlendirmeye çalışan / yönlendiren yaşlı bir adam, tutkulu bir kadın ve bir ergenin merkezinde toplanacak gibi gözüken dizinin merkezinde hapisten yeni çıkan Shadow Moon karakteri var.

Moon karısının ölüm haberinden sonra şartlı tahliyesi öne alınmış bir şekilde cenazeye yetişmeye çalışırken gelişen olaylar neticesinde Mr. Wednesday ile tanışır. Karısının ölümünü sindirememişken Mr. Wednesday’in olan biten her şeyden haberdar olmasına ve olacak olanları da bir şekilde yönlendirmesine bir anlam veremez ancak içindeki karakterinin ona hizmet etmesi yönünde bir eğilimi vardır. Bir yandan bunlar yaşanırken Bilquis adlı olgun bir kadın kendisine tapacak birilerini ilginç bir yöntemle belirken, bir yandan da Mr. Wednesday’in tahtına talip Technical Boy adlı genç bir ergen de ilginç metotlarıyla istihbarat toplama peşindedir.

Anlaşılacağı üzere Amerika’nın birden fazla tanrısı ve her tanrını kendine has manyaklıkları, metodları ve cezalandırma yöntemleri vardır ve Shadow Moon için gelecek doğru tarafını seçmekten ibarettir.

Beyin yakan kurguya sahip bir dizi izlemeyeli epey uzun bir zaman olmuş. Görülen o ki bizi dizinin devamındaki bölümlerinde bol flashbackli Viking dönemi, zaman – mekan kavramını ters yüz eden distopik sahneler ve her saniye şaşırmaya hazır tutan bir dizi bekliyor.

Starz kanalı genelde böyle dikkat çekici yapımlarla bilinmez ancak belki de kanalın makus talihini kıracak bir yapım olacak American Gods. Hatırlarsanız AMC kanalı da Breaking Bad ortaya çıkana kadar çok da ön planda değildi ancak şimdilerde ise HBO’dan sonra en saygı duyulan kanallardan biri haline geldi.

Dizi önsezilerim beni yanıltmıyorsa izleyiciyi uzun süre sürüncemede bırakacak, bir hafta boyunca it gibi yeni bölüm bekletecek ve her yeni bölümden sonra bir doz daha yeni bölüm arzulatacak bir kurguya maruz bırakılacağız gibi görünüyor. Buna karşılık puzzle niyetine verdiği doneler sonunda biz de yeni bölümü bekliyorsak kendimiz kaşınıyoruz demektir.

Sonuç olarak American Gods dizisi 2017 yabancı dizi tavsiyeleri listesine girmeyi hak eden detaycı bir yapıya sahip ve eğer siz de bu tür yapımları seviyorsanız pilot bölümün tadına bakınız dostlar.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “American Gods | Dizi Öneri”

  1. Technical Boy karakterinin hastası oldum. Yalnız iyi tanrılar savaşı izleyeceğiz gibi. Aksiyonu eksik olmaz, inşşalh uzun soluklu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.