Atlanta | Nigga vs Nigga

Klişeleşmiş bir Amerikan hikayesini günlük hayatın rutinine bulayarak sağlam bir mizah yapmanın gerçekten zor olduğunu düşünüyorum. Atlanta bu anlamda ortalamanın çok üzerinde bir komedi dizisi olarak göze çarpıyor.

Yarı zamanlı ot satıcısı, yarı zamanlı rap sanatçısı olan Alfred’in mahlasıyla aynı isimli ilk şarkısı Paper Boi’un radyolarda ilk defa döndüğü zamanlarda karakterlerimizi karşılıyoruz. Kuzeni Earn (Donald Glover), Princeton gibi iyi bir üniversiteyi yarım bırakmak zorunda kalmış, diğer niggalara göre kafası biraz daha çalışan ancak hiçbir şeyi tam olarak bilmeyen biri olarak Alfred’e menajeri olmayı teklif eder. Alfred’in evinde neden olduğu bilinmeyen Darius ile birlikte üç nigga Atlanta’da her biri bir öncekinden daha sayko maceraları normalmişcesine yaşayacaklardır.

Şu sıralar Childish Gambino – This Is America klibini çokça görüyoruz. Childish Gambino mahlasıyla rap yapan Donald Glover aynı zamanda Atlanta dizisinin yaratıcısı ve başrol oyuncusu olarak diziyi özel kılan yegane insan olarak göze çarpıyor.

Donald Glover için gerçekten komple bir adam demek mümkün. Hem müzik hem dizi kariyerinde yaptığı işler aynı zamanda bir protesto niteliğinde. İfade ediş şekli rapçiyken daha radikalken, oyuncu – yönetmen olarak alt metinlerle dolu, TV sınırlarında aba altında sopa göstermeyi başarıyor. Bu şekilde otokontrol mekanizmasından da bir nevi sıyrılırken gün be gün tanınırlığını arttırıyor.

Dizi, siyahilerin toplum içindeki rolleri, uğradıkları eşitsizlikler, rutin hayatlarının dahi kriminal vaziyetini komik bir dille anlatıyor. Nüktedan olmakla birlikte işi didaktik bir boyuta da taşımadığı için sanatsal değerini oldukça yüksek tutuyor.

Rapçi, oyuncu, yönetmen, yazar Donald Glover‘ın ismini daha çok duyacağımız kesin. Erken dönem denebilecek bir dönemde her anına eş zamanlı şahitlik etmek daha keyif verici olacaktır.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.