Big Little Lies | Dizi Öneri

Dizi dünyasının reisi HBO’dan yine bizi ekranlara kilitleyecek bir yapım geldi. Big Little Lies…

Bazen yazı hazırlarken bana haller gelir. Sebebi de oyuncu kadrosu o kadar yıldızlarla doludur ve rol dağılımı o kadar eşittir ki… Başa kimi, sona kimi yazacağına bir türlü karar veremezsin. Ama bu sefer değişiklip yapıp hiçbirini yazmayacağım ! Sıkı bir yabancı dizi ve film takipçisiyseniz zaten ilk bölümü izlerken aa şu şurada oynamıyor muydu, aa bu şurada oynamıyor muydu diyerek bana hak vereceksiniz.

Dizimize geçelim. Amerika’nın ortalama üstü bir semtinde, ortalama üstü gelire sahip bir grup insanın yaşamına odaklanıyoruz. Onlar yüzeysel sorunlarını büyütürken bir yandan komik kaygılarına sıkça tebessüm ediyoruz. Başka bir deyişle tam bir burjuva buhranı ya da amiyane tabirle osuruktan nem kapma halleri. Sonucu olmayan güç mücadeleleri, laf sokmalar, üstünlük kurma çabaları…

Böyle hikayeler hayatın bir parçasıdır ama görsel sanatlarda pek yer bulmazlar ama HBO böyle hikayeleri parlatmaya bayılır. Hatırlayın The Sopranos’u, Six Feet Under’ı… Sadece Big Little Lies biraz daha sade ama gizemi daha fazla.

Madeline, Celeste ve Jane üçgeninin merkezine kurulu bir dizi olacak gibi gözüküyor. Bir hayır gecesinde semtin önemli bir kadını öldürülüyor ve katil aranıyor ancak semtin sakinleri o kadar karakterliler ki ! herkes birbirinden şüpheleniyor, herkes birbirini suçluyor. Katilin bulunamamsı kısmını bir kenara bırakalım, kurgu icabı maktül de belli olmayınca hikayenin gidişatı da bol flashbackli bir şekilde karakterleri tanıma ve katili tahmin etme üzerinde ilerliyor.

İpler seyircinin eline verilmiş gibi hissettirilen bu tür senaryolar genelde sonunda sizinle dalga geçer bir hal alır ancak HBO’dan açıkçası öyle pis şeyler beklemiyorum.

Arkanıza yaslanıp hem birinci sınıf oyunculuklarla dizi izlemek hem de yaşanan gizeme tanıklık etmek benim bir diziden beklentimi fazlasıyla karşılıyor.

Uzun soluklu bir dizi geliyor ahali ! Şimdiden başlayın, sonra yardırmış arkadaşlarınızdan bol bol spoiler yemeyin.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “Big Little Lies | Dizi Öneri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.