Efsane Diziler Kuşağı | The IT Crowd

Efsane yabancı komedi dizileri deyince akıllara Seinfeld, Friends, Coupling, Scrubs gelir. The IT Crowd, gerek sezon gerekse sezonlarının içindeki bölüm azlığı sebebiyle diğerleri kadar bilinmez ancak bence hepsine taş çıkartacak kalitededir.

Amerikalıların başarılı olup da kendi kanallarına uyarlamadıkları belki de uyarlayamadıkları nadir dizilerden birisi. 2006 çıkışlı bu komedi dizisinin son bölümü 2010’da yayınlandı.

Roy, Moss ve Jen karakterlerinin etrafında dönen diziye mütemadiyen patronları Douglas da dahil oluyor.

Karakter analizleri için şunları söyleyebiliriz:

Roy:Kolay aşık olan, kolay terk edilen ve kolay unutmayan bir karakter. Bu özellikleri onu ağır melankolik yapmaya yetiyor. Reynholm Holding’in bilgi – işlem departmanında çalışıyor. Ve bu bağlamda dizide sıklıkla dönen ve fenomen olmuş repliği;

“Bilgisayarı tekrar açıp kapatmayı denediniz mi ?

Moss: Tipine ve saflığına ters orantılı özgüveniyle şaşırtıyor. Sıklıkla kadınlar ve erkekler temalı klişe nutuklarıyla can alırken bir yandan geek temalı diyaloglarıyla safını belli etmeden duramıyor. Karakteri canlandıran Richard Ayoade oldukça başarılı.

Jen: Roy gibi karşı cinsleriyle yakın ilişki kurmakta güçlük çeken Jen’in Roy’dan ayrılan tarafı kariyer düşkünü olması. Moss ve Roy’un supervisor’ı olmasına rağmen bilgisayarla ilişkisi power tuşundan ibaret olan Jen sürekli daha iyi yerlere layık olduğunu düşünüyor ve bu bağlamda sürekli çabalıyor. Feminen hiçbiri yanı yok doğal olarak dizideki konuk oyuncular dahil her erkek tarafından görmezden geliniyor.

İngiliz mizahını seven herkes bu diziye bir göz atmalı bence. Aşağıdaki kısa klipte üstteki kısa açıklamaları doğrular nitelikte kesitler görebilirsiniz.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.