Fiilen Bitmiş Ruhen Bitmemiş Efsane 10 Yabancı Dizi

Yaklaşık 10 yıldır yabancı dizileri takip eden ve sayısız dizi finali görmüş biri olarak ayırdığınız vakte değecek bitmiş en iyi 10 yabancı diziyi seçtim. Olabildiğince her türden diziye yer vermeye çalışırken tercihlerimi de istikrardan yana kullandım.

Efsane başlayıp da berbat final yapan diziler listeye dahil değildir.

1) Six Feet Under

Cenaze levazımatçısı bir ailenin fertlerini üzerinden ölülerle burun buruna geçen hayatları işleyen HBO dizisi Six Feet Under, her bölüm başında kendine özgü tematik açılış sahneleri, müthiş oyuncu kadrosu ve hayata dair tüm yaşananlarıyla dram türünde dizi severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. Yüzlerce dizi izlemiş biri olarak da izlediğim açık ara en iyi final dizidir, izlenmelidir.

2) House

Sarkastik, narsist, ironik, nevrotik… Kendisine konan tanılar kadar hastalara koyduğu tanılarla da ün yapan Gregory House, beylik lafları, şiirsel anlatımıyla tüm gıcıklıklarına rağmen ailenizden bir figür olarak görüyorsunuz.

3) Oz

Farklı milletten, farklı görüşten ve farklı suçlardan hüküm giymiş bir grup mahkumun popülist anlatımdan uzak hapishane gerçekleriyle bizi yüzleştirdiği dizi ergenlik dönemimizin önemli figürlerinden biriydi. McManus, Adebisi, O’Reilly… Yerine gelen hiçbir hapishane dizisi Oz kadar sevilmedi, yerine konamadı.

4) Breaking Bad

Albakörki’nin ıssız topraklarında geçen bir varoluş ve yok oluş hikayesi… Walter White adında bir kimya öğretmeninin sıfırdan kurduğu kristal meth imparatorluğunun kuruluş, yükseliş, gerileme ve dağılma dönemlerini izlediğimiz dizi sanırım 50 – 60 yıl sonra da televizyon tarihinin en iyi dizileri arasında yerini alacaktır. I’m goddamn right bitch !

5) Fringe

Bilimin ve fiziğin izin verdiği bütün fütüristik deneyleri ve olayları içinde barındıran dizi gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu dizilerinden biri olmasının yanında sanırım bilime olan ilgiyi de yükselten nadir yapımlardan biri olarak tarihe geçecek.

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

6 Replies to “Fiilen Bitmiş Ruhen Bitmemiş Efsane 10 Yabancı Dizi

  1. Bu liste The Sopranos olmadan eksik bence. Ayrıca HBO’nun bitmiş her dizisini de buraya koymak mümkün. 😎

  2. O zaman “okuyucuların tercihleriyle” diyerek bir liste daha yaparız biz de. Katılıma tam gaz devam o zaman. 🙂

  3. Dallas, Bizim Ev, Kara Şimşek, A Takımı gibi efsane dizileri de unutmamalı.

    Şimdiki nesil bilmez ama iki ya da üç neslin çocukluğu – gençliği bu dizilerle geçti. 😉

    Vahşi Güzel var mesela bir de 😀

    1. Aga nostalji yabancı diziler ve unutulmaz pembe diziler diye bir liste yapmak da şart oldu senin hatırlatmalarınla birlikte. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.