Filmlerden Uyarlanan En İyi 5 Dizi

Yabancı dizilere meraklı gözler her türlü uyarlamaya şahitlik ediyor. Kitaptan uyarlanan diziler, tiyatro oyunundan uyarlanan diziler, dizinin önemli bir karakterinden ortaya çıkan yeni bir dizi (spin-off)… Ve tabii ki filmlerden uyarlanan diziler…

Genelde bu konularda şöyle bir genelleme yapılabiliriz. Kitaptan uyarlananlar kitap kadar güzel olmasa da yine keyif veren yapımlar oluyor ancak filmlerden uyarlanan diziler konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Hatta çokça kötü örneği olduğundan dolayı geniş bir liste yapamadık diyebilirim. Ama seçtiklerimiz de kesinlikle izlemeye değer diyebiliriz.

Hannibal

Anthony Hopkins ile özdeşleştirdiğimiz Hannibal Lecter karakteri Mads Mikkelsen’in elinde çok daha farklı yoğruldu ve çok sevildi. NBC dizisi 2013 – 2015 yılları arasında 3 sezon yayında kaldı ve sinema filminden sonra oldukça iz bıraktı diyebiliriz.

A Series of Unfortunate Events

2004 yılında Jim Carrey’nin başrolde olduğu film oldukça beğenilmiş ve sevilmişti. Bu yıl çıkan Netflix dizisi de Neil Patrick Harris’ün başrolde olduğu çok keyifli bir yapım olmuş. Tabii ki başkarakter Count Olaf’ın şahsına münhasır yapısı hem sinema filmini hem dizisini özel kılıyor ancak oyuncuların da performansıyla iki yapım için de izlenesi diyebiliriz. İlk sezonu henüz bitti ancak 3.sezonluk onay alındı.

Fargo

Coen Kardeşler’in efsanevi kara mizah filmi FX dizisi olarak 2014 yılında yayınlandı. Her sene birbirinden ünlü oyunculara ev sahipliği yapan dizi gerilim, mizah ve polisiye gibi üç farklı türü müthiş bir şekilde harmanlıyor. 2 kere Altın Küre alan dizi bu yolda daha devam edecek gibi gözüküyor.

12 Monkeys

IMDB Top 250’de yer alan bir filmin dizi uyarlaması da bir o kadar başarılı. Syfy dizisi hikayenin başladığı noktadan sizi yolculuğa çıkarıyor. Şu anda üçüncü sezonda ve önü oldukça açık.

From Dusk Till Dawn

Yönetmen Robert Rodriguez’in en iyi filmleri arasında gösterilen Gün Batımından Şafağa yönetmen için oldukça önemli olacak ki dizisinde de yönetmen koltuğunu kimselere bırakmamış. 3.sezonunda olan dizi rüzgarı arkasına aldığından şüphemiz yok.

2018 yılında filmlerden uyarlanan diziler konusunda Snowpiercer ve Judge Dredd: Mega City One dizilerini izleyeceğiz, umarız iyi listemize girecek kadar başarılı olurlar.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.