Gunpowder | Mini Dizi Öneri

İngiliz tarihinin bir numaralı vatan haini, V for Vendetta filminin ilham kaynağı olan Guy Fawkes ve arkadaşlarının hikayesi, Kit Harington‘un başrolünde ve yapımcılığında üç bölümle izleyicilerle buluşuyor.

Dizi I. Elizabeth‘in ölümünden sonra tahta geçen I. James‘in Birleşik Krallık’a hükmettiği 17. yüzyılın başlarında açılıyor. Annesi koyu bir Katolik olan I. James annesinin aksine Kalvinist bir Protestandır. Buna rağmen ilk dönemlerinde Katoliklere karşı ılımlı tutumları, emrindeki birçok diplomat ve danışmanın Katolikler aleyhinde (bilhassa Cizvitlere olan tutumları) çalışmalarıyla zamanla değişecektir.

Çevrelerine karşı herhangi olumsuz bir davranışta bulunmayan Cizvitler, Hristiyanlığın yayılması konusunda misyonerlik faaliyetlerini genişlettikçe daha çok sivrilir. Çeşitli işkencelere ve aşağılamalara maruz kalan Katolikler, kralın emrini uygulayanlar tarafından köşeye sıkıştırıldıkça gruplarının kanaat önderi Robert Catesby ve Guy Fawkes ile tarihe geçecek bir eylem planı hazırlayacaklardır.

Tarih kitaplarında Barut Komplosu olarak bilinen ve şu anki İngiltere’nin varlığının korunmasında dönüm noktası olarak görülen bu girişim daha önce Dünya film tarihinin en iyilerinden biri olarak gösterilen V for Vendetta’nın da esin kaynağıydı.

Gunpowder da Barut Komplosu olayının fitilini ateşleyen olaylar bütününü başlangıcından bitişine kadar gözler önüne seren bir mini dizi olarak karşımıza çıkıyor.

Jon Snow karakteriyle geniş kitlelerce tanınan ve sevilen Kit Harington da üç bölümlük bu mini dizi de hem başrolde yer alıyor hem de uygulayıcı yapımcı olarak önemli bir yükü omuzluyor.

Tarihi dizileri sevenler için yaklaşık 1’er saatten oluşan bu dizi oldukça tatminkar. Zaten BBC dizileri bu anlamda önceki yapımlardan kendilerini defalarca ispat etmiştir.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “Gunpowder | Mini Dizi Öneri”

  1. Çok ayrıntılı bir tanıtım olmuş. Gerçekten çok kaliteli bir siteniz var düzenli takip edeceğim bundan sonra teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.