Halt and Catch Fire | İnceleme

AMC’nin dizisi Halt and Catch Fire 80’li yıllarda aldıkları patentler yüzünden bilgisayar piyasasını tekelleştiren IBM, Apple gibi firmalara gizli savaş ilan eden bir yazılım mühendisi ile girişimcinin hikayesi üzerine odaklanıyor. Joe MacMillan karakterini Lee Pace, Gordon Clark karakterini Scoot McNairy canlandırıyor.
Birçok bilgisayar devinde çalışmış olan Joe MacMillan bu firmalardan öğrendikleriyle yetinmemiş, aynı zamanda hepsini zarara uğratarak ortadan kaybolan bir bilgisayar simsarıdır. Kendine yeni kurban arayan Joe Texas’taki Cardiff Electric adlı dev şirkete kapağı atar. Bilgisayar kodamanlarından öğrendiklerini faaliyete geçirmek isteyen Joe yeni iş arkadaşı Gordon’un keşfettiği yöntemlerle birlikte geleceğin bilgisayarlarını tasarlamak üzere gizli bir yola baş koyarlar. Ancak önlerinde bir dolu düşman avukatlarıyla birlikte davalara hazırlanırken yanlarında sadece çatlak yazılımcı Cameron Howe ile Gordon’un eşi Donna olacaktır.

AMC dizi tercihleri konusunda epey bir yol aldı ancak bu dizi hakkında çok pozitif olduğumu söyleyemeyeceğim. Özenilmiş bir yapım ve ilgi çekici bir konu var elbette ancak seyircinin anlayacağı dilde geçen minimum sohbet ve yaratılan itici karakterler yüzünden dizinin çekiciliğini az buluyorum. Kişisel bilgisayar çağına geçiş evresini konu edinen dizi pilot bölümüne 2-3 bölümlük malzeme sıkıştırmış gibi hissettiriyor. Ana karakterlerin özel hayatlarına neredeyse hiç değinilmeden konunun işlenişi oldukça yapay geldi bana.

İlerleyen bölümlerde bu durumdan sıyrılabilirler mi bilmiyorum ama Ekşi Sözlük’te bu dizinin efsane olacağı yönünde iddialar vardı ancak ben oldukça kofti buluyorum. Zira bu dizi genele hitap etmeyecek bir konuya sahip. Kendine has bir kitle kazanacağına şüphe yok ancak çoğu insan bilgisayarı kullanır ve bir kere bile bu nasıl çalışıyor diye sorgulamamıştır. Birkaç bölüm izleyip test edin diyor ve sıyrılıyorum.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “Halt and Catch Fire | İnceleme”

  1. mükemmel bir dizi soluksuz izlenebilir.Teknoloji dünyasına ilgili olan kişilerin repertuarına eklemesine gereken bir dizidir bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.