Humans | Dizi Tavsiye

Bazen bir dizinin tek bir bölümüyle tüm izlediğiniz şeylerle genelleme yapma ihtiyacı hissedersiniz. Humans dizisi daha ilk bölümüyle türdeş dizilerin pabucunu dama atmakla kalmıyor belki de son dönemlerin en başarılı bilimkurgu dizisi olmayı başarıyor.

Amerikan AMC ve İngiliz Channel 4 kanallarının ortak yapımı olan ve İsveç yapımı Akta Manniskor adlı diziden uyarlanan Humans, robot teknolojisinin gelişiminde oldukça yol katedilmiş bir zaman diliminde geçiyor.

Sentetikler adı verilen bu robotlar kendi atalarının aksine yapay zeka yönü yüksek, insani reaksiyonlara karşı programlanmış tepkileri gelişmiş ve tamamen insanların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla seri üretime tabi tutulmuştur.

İnsanlar Sentetikler’i kimi zaman hizmetçi, kimi zaman hasta bakıcı, kimi zaman fabrika işçisi, kimi zaman fahişe gibi farklı rollerde kullanırken kimileri de onların bu bilgiye sınırsız erişiminden etkilenip onlara farklı misyonlar da yüklemektedir.

Joe tam da üstteki sebeplerden birini gerekçe göstererek eşi Laura’dan habersiz Anita’yı (Gemma Chan) alır. Çocuklar ve Joe Anita’nın kısa süre içerisinde eve getirdiği düzenden fazlasıyla memnun olurlar ancak Laura kendi rutin işlerini elinden alan Anita’ya karşı sürekli önyargılı yaklaşmaktadır. Hissedilen hin düşünceler Anita’nın anlık olarak başgösteren tutarsız hareketleriyle birlikte yerini şüphe ve korkuya bırakacaktır.

Üstteki paragraf pilot bölümünün bizde bıraktığı etki olmasının yanında film bunlardan çok daha fazla detaylı yan karakterlere ve parametrelere bağlı. Sürekli çalışan robotlar ve istedikleri gibi yaşayan insanlara rağmen her bölüm yaşanan Anita merkezli sürprizler ve diğer Sentetikler’in kestirilemez davranış şekilleriyle birlikte dizi bambaşka bir havaya girmiş durumda.

Dizilere bazen bağlanırız, bazen de bağımlısı oluruz. Bu yüzden bazen iyi bölüm ile kötü bölümü de ayırt etmekte zorlanırız. Bu anlamda Humans dizisi uzun zamandır izlediğim ve her bölümünden keyif aldığım yegane dizi olma özelliği taşıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı dizi yabancı dizi önerileri listemin başındaki yerini sonuna dek hak ediyor. İzleyin ve izletin.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.