Manhunt: Unabomber | Polisiye Dizi

Gerçek olaylardan uyarlanan filmler çokça karşımıza çıkardı ancak gerçek olaylardan uyarlanan diziler pek rastlanır şey değildi.

Amerika’da yaklaşık 20 yıl boyunca ev yapımı bombalar üreten ve ürettiği bombaları ulusal posta servisiyle anonim olarak birbirleriyle ilintisi olmayan kişilere göndererek yaralanmalarına ve ölümlerine yol açan bir anarşistin hikayesini ve yakalanma serüvenine mercek tutuyoruz.

Belirsiz aralıklarda, ilişiksiz kişileri, ilişiksiz coğrafyalarda bombalayan ve bunun için de ulusal posta ağını kendine mesken tutan anarşistin yakalanması için FBI’ın yıllar süren bir araştırması mevcuttur ancak eylemlerin hiçbirinde ne bir parmak izi, ne de ufacık bir ipucu bulunmaktadır. FBI, teröristin kim olduğunu ortaya çıkarmak adına geride bırakılan onlarca yılda yüzlerce katil profili çıkarmış ancak hepsi hüsranla sonuçlanmıştır. Akademiden yeni mezun olan Jim Fitzgerald ise diğer meslektaşlarından ayrılan bir görüye ve yüksek IQ’ya sahip olmanın getirisiyle oyuna dahil olacaktır. Ancak katili bulma olarak başlayan yolculuk Jim’in hayatında da önemli mihenk taşı oluşturacaktır.

Şu aralar hapishanede olan Theodore John Kaczynski’nin hikayesini anlatan filmi izlemeden önce bu kişi hakkında yapacağınız araştırmalar seyirliğinizi düşürebilir. Hatta onun ismini bile buraya yazmam belki de ileriki bölümler için spoiler demek de olabilir. Gerçek şu ki; Discovery Channel kendi kanal politikasına uygun bir belgesel-drama tadında bir iş ortaya koymuş gözüküyor. Farklı zaman dilimlerine yapılan sık yolculuklar, kanıtlar ve detaylar üzerinde defalarca durma ve dış ses anlatım diliyle kimi zaman belgesel izliyormuş havasına girilebiliyor ki dizi için olumsuz bir durum değil. Çünkü beslendiği nokta kurgu değil, gerçeğin ta kendisi…

Sam Worthington ve Paul Bettany’nin başrollerini paylaştığı dizi muhtemelen tek sezonluk bir macera olacak ancak Discovery’den her zaman böyle bir yapım görmek mümkün olmaz. Hem yakın tarihten bir şeyler öğrenmek hem de değerli oyuncu kadrosuyla merak uyandıran bir konuyu mutlaka izlemek gerekiyor diye düşünüyorum.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.