Oz | Nostalji Dizi

1997 yılından 2003 yılına kadar 6 sezon süren ve yayında kaldığı süre zarfında tüm dünyada fanları oluşan Oz, ülkemizde CINE5 kanalının şifresiz yayınladığı tek güzel yayın olarak göze çarpıyordu. Evet yaklaşık 20 yıl öncesinden bahsediyorum.

Hapishane dizileri ve filmleri sinema – tv tarihi boyunca en çok ilgi gören ve merak uyandıran yapımların başında geliyor. İnsanoğlunun deneyimlemediği her şeye merak duyması normal ancak kötü bir durumu bile anlamaya ve kafamızda çevirmeye çalışıyoruz.

Dediğim gibi çok yapım var ancak niye Oz sorusu sorulduğunda en basit tabirle Amerika’nın etnik ve ırki haritasını dar bir mekanda çok iyi yansıtabilmesi ve bunu yaparken de T.V’nin sansürcü ve hafif kalan yayın politikasını hiçe sayarak yapması Oz’u diğer hapishane temalı dizilerden fersah fersah üste taşıyor.

Mahkumların arasında çatışmaların yükseldiği ve yükselen olaylar sonucu eş görüşmelerinin yasaklandığı bir dönemde diziyle tanışıyoruz.  Kafatasçı Aryanlar, uyuşturucu eksperleri Latinler, amaçsızca toplanmış Siyahlar, mafya bağlantılarını sürdüren Sicilyalılar, Kareem Said önderliğinde güçlenmeye çalışan Müslamanlar… Herkes günlük dengelerin değiştiği bu çukurda her an düşman ya da her an dost olabiliyor.

Hikayenin geçtiği bölümü kuran McManus mahkumlara danışmanlık yapmakta, onları doğru bireylere dönüştüreceğine inanarak kurduğu bu tesiste başına her gün istenmeyen yığınla olay gelse de idealist duruşu sayesinde ümidini kaybetmemeye çalışıyor. Farkında olmadan kendini hapishaneye adıyor ve hücresi olmayan bir mahkum kılığına bürünüyor.

Hapishane müdürü Leo, otoriter ancak bir o kadar da gelişen olaylara pervasız. Önünü alamadığı ve alamayacağı bir çok olaydan haberdar olmasına rağmen çoğunlukla görmezden gelmeyi tercih ediyor. Tabii ki burada McManus’un olumlu yaklaşımları da onun işini kolaylaştırması da etliye sütlüye karışmamasının temel sebeplerinden biri.

Kareem Said, hitabet yeteneğiyle dinin gücünü de kullanarak sözü geçen biri olma peşinde. Beecher alkolik eski bir avukat ve mahkumlar tarafından dışlanan silik bir karakter olarak kendini tanıtıyor bizlere. Augustus Hill, genelde dizide aktif olarak hikayesi pek anlatılmayan ancak açılış sahnelerinde söylediği vurucu sözlerle dikkat çeken bir karakter.  Aryanların lideri Schillinger, O’Reily, Nino Schibetta ve Miguel de hapishane içerisinde uyuşturucu trafiğini yöneten kişiler olarak göze çarpıyor.

Ve tabii ki Adebisi ! İlginç şapkası, nükteli kişiliği, ilginç aksanı ve gerektiği zaman sert bir cezalandırıcı ! olması onu dizideki en sempatik karakter yapıyor. Kendisi diğerleri gibi sivrilmeye çalışmasa da varlığıyla herkese tehdittir. Hapishanenin stratejik noktası mutfağı elinde tutarak kendi yolunu bulmaktadır.

Faili meçhul ölümler, intiharlar, sapkın davranışlar, cinsel saldırılar… Oz’un pis bir rutini var her bölüm kendini yenileyen… Ama kesinlikle basmakalıp değil, alışılagelmiş hiç değil. Sizi her bölüm fazlasıyla gerecek ve rahatsız edecek bir yapım. Üstünden 20 sene geçmesine rağmen unutulmaz diziler tabirini fazlasıyla hak eden, ayırdığınız her saniyeye değen bir dizi.

Bu dizide irili ufaklı yer alan her oyuncuyu devam eden yıllarda başka dizilerin – filmlerin başrollerinde izledik, bir kısmı Emmy, bir kısmı Oscar aldı. Çok dizi izlemişimdir ancak Oz’un oyuncu kadrosu kadar iyi bir ekibin bir araya geldiğini hatırlamıyorum.

Final yapmış kaliteli yabancı dizi arıyorsanız biraz eski olsa da yeni yapımların tozunu attıracak Oz’u izlemenizi şiddetle öneriyorum.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “Oz | Nostalji Dizi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.