Ozark | Dizi Öneri

Sahip olunan şeyleri kaybetmek parmak şıklatmak kadar kolayken, geri kazanmak asla o kadar kolay olmuyor. Yapılan hatalar da, ödenen bedeller de çoğu zaman hatayı kamufle etmekten öteye geçmiyor.

Ozark dizisinde de Marty Byrde karakteri de tam olarak yukarıdaki cümlenin özeti şeklinde bir hayata sahip görüntüsü çiziyor. İşinde iyi bir finans uzmanı, kusursuz baba figürü, legalliğin temsili resmi… Ama değil…

Marty’nin hayatına zoomladığınızda çokça para kazanmasına rağmen ot gibi yaşadığını, ailesinin tüm ihtiyaçlarını karşılamasına rağmen yeterli saygı görmediğini, üstelik karısının onu aldattığını bildiği halde bununla yüzleşememesini görüyoruz. Tüm bunların yanında ortağının çevirdiği iş yüzünden Meksika kartelinin iş yaptığı herkesin kıyımına şahitlik ettiğini…

Marty için son 48 saatin tramvatik yansıması hayatta kalma içgüdüsüyle oltanın ucunda son çırpınışlarını yapan bir levrekten farksızdır. Marty de oltanın ucunda sallanırken ortağının şehrin hengamesinden kaçıp kurtulmak için geleceğe dair plan yaptığı Ozark Gölü Marty’nin çıkış bileti olacaktır. Meksika kartelinin yaşaması için sunduğu ağır şartları uydurduğu Ozark hikayesiyle birleştiren Marty için Şikago’dan Ozark’a zorunlu hizmet başlayacaktır.

Öncelikle baba diziler harici uzun zamandır bu kadar sürükleyici bir dizi ve hatta pilot bölüm izlemediğimi söylemem gerekiyor. Jason Bateman’ın önderliğinde Laura Linney ile birlikte gözümüze Walter White – Skyler ikilisi gibi gözüktüğü için sanırım ekstra sempati beslemiş olabiliriz ancak tabii ki bu kadar basit değil.

Bir sürü açmazın, bir sürü çıkmaz sokağa bağlandığı türden suç temalı dizi – filmlerde tempo hep canlıdır, hep diken üstündesinizdir ve her an her şey olabilir. Ozark’ın da daha ilk bölümden bunu seyirciye yansıtabiliyor olması da dizini geleceği adına önemli bir işaret.

Netflix’in dizisi olan Ozark’ı mutlaka izlemenizi öneriyorum, önümüzdeki birkaç yılın fenomen yabancı diziler listesinde olacağı aşikar.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.