Penny Dreadful | İnceleme

19.yy’ın ortalarında Londra’da geçen hikaye Ethan Chandler adında bir Amerikalı’nın gösterisiyle başlıyor. Chandler pervasız ve günübirlik bir yaşantıya sahip genç bir adam… Onun uydurma hikayeleri tiyatrosunda oldukça işe yaramaktadır ancak içindeki anlamsız boşluk dolmamaktadır. Vanessa Ives ile karşılaşması onun hayatının dönüm noktası olacaktır.

Ives dönemin dünyaca ünlü kaşifi Sir Malcolm ile birlikte bir görev peşindedir. Ives spiritüel ve gizemli bakış açısıyla birlikte falcı olarak da bilinmektedir. Üçlünün beraber çıkacağı görev Londra’nın gelecekteki vaziyetini şekillendirecek ve bilinmeyen karanlıkları aydınlatacaktır.

Dizi korku ve gerilim kültürünün bütün epik, fantastik ve historik tarafından faydalanıyor ve bunları tek bir çatı altında birleştiriyor. Avrupa’yı yavaş yavaş tesiri altına almaya başlayan Sanayi Devrimi, Karındeşen Jack hadiseleri, mitler, gizemli yaratıklar, vampirler, cadılar, büyüler, Victor Frankenstein ve diğerleri…

Bunları arka arkaya sıraladığımızda sanki bir karmaşadan bahsediyormuşuz gibi görünebilir ancak dizi işlendiği dönemin tarihsel gerçekliğiyle, işlendiği dönemin kurgusal eserlerini yek parça halinde başarılı bir şekilde harmanlıyor.

Viktoryen dönemin gizemli edebi eserlerine her daim ilgi duymuşumdur ancak popüler kültür bu eserleri sürekli sabun köpüğü misali işledikçe üzülmüşümdür. Mesela Vampire Diaries ve The Originals gibi diziler Alacakaranlık ve Frankenstein gibi filmler bunlara örnek gösterilebilir. Bu dizilerde hikayenin aslını oluşturan temel karakteristik özelliklerin sürekli ikinci plana atılması, aşk üzerinden eserlerin pazarlanması bilinçli izleyici tarafından tiksintiyle karşılanıyordu. Bu anlamda bu dizi büyük bir boşluğu dolduracak gibi gözüküyor.

Eva Green’e femme fatale rolleri her zaman yakışmıştır ki burada da benzer bir rol söz konusu. Henüz cazibesini göremedik ancak derinlerde bir yerlerde saklandığı aşikar. Josh Hartnett ise uzun bir süredir ekranlarda ve beyazperdede yoktu. Dönüşünü güzel bir tercihle yaptığını söyleyebiliriz. Harry Treadaway pek bildiğimiz bir isim değil ancak bu seriyle birlikte isim yapacağına hiç kuşkum yok. Dizideki favori karakterlerimden biri…

Dizi yabancı korku dizileri noktasında büyük bir eksikliği doldurmakla birlikte üçüncü sezonunda iptal edildi ancak mevcut sezonlar da fazlasıyla izlemeye değer diye düşünüyorum.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “Penny Dreadful | İnceleme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.