Silicon Valley | İnceleme

HBO‘nun yeni komedi dizisi Silicon Valley kanalın genel dizi profiline aykırı bir yapıya sahip. Genelde drama dizileriyle ön plana çıkan dizi kara mizah tarzında bir projeyle de çeşitlilik yaratma peşinde.
Bir grup web programcısı büyük şirketlerde çalışan meslektaşlarına sürekli imrenmekte ve onların yaşamına öykünmektedir. Richard, Erlich, Aly, Big Head ve Gilfoyle’den oluşan ve her biri şahsına münhasır olan bu tipler için sanal dünya işkenceden ibarettir. Biri 10km çapındaki alanda tuvalette randevulaşmayı sağlayan bir uygulama yazarken bir diğeri ise demode yazılım diliyle bir şeyler yapma gayretindedir.

Ahali bunlarla uğraşırken Richard Pied Piper adlı bir site oluşturur. Site internette dinlenen müziklerin anında telif hakkı doğurup doğurmadığını belirten bir algoritmaya sahiptir. Hali hazırda oldukça fuzuli bir yapıya sahip olan bu internet sitesinin çalışma prensibi internetin geleceğini şekillendirecek potansiyele sahiptir. Zira arama işlemden geçerken site bu tüm olayları anlık olarak halledebilmekte ve yoğun sıkıştırma işlemine rağmen kalite kaybı yaşatmamaktadır. Richard’ın dalga geçilen projesinin kısa süre içerisinde Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan girişimlerinden biri olması uzun sürmeyecektir.
İroni ve kinayenin bol olduğu bu tür yapımları seven ve web işleriyle amatör olarak uğraşan biri olarak diziyi oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. 30 dakikalık bir komedi, gülme efekti yok (ihtiyaç da yok), her anında size kahkaha attırmasa da sürekli tebessümle izlemenizi sağlıyor. Benim için yeterli donanımlara sahip bir dizi diyebilirim.
Sizin de teknolojik eğilimleriniz ya da hafiften bir geek – nerd durumlarınız varsa diziyi takip etmenizi öneririm. Şu anda 4.sezonu da görmüş durumda.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir