The Alienist | Oo Gizem Alırız Bir Dal

19.yy New York’unun kasvetli havası, kirli sokakları, henüz tam medenileşememiş insanlarıyla dizi açılışını yapıyoruz.

Dr. Laszlo Kreizler (Daniel Brühl) kağıt üzerinde saygın bir psikologtur ancak son yıllarda şehirde yaşanan birbirine benzer esrarengiz cinayetlere de fena halde kafayı takmıştır. Vahşi bir hayvan tarafından parçalanmış gibi gözüken cesetlerin aynı zamanda intikam alınmışcasına gözleri de çıkartılmaktadır. Genelde kimi kimsesi olmayan küçük erkek çocuklarının hedef alındığı bu tür cinayetlerin bir benzerini araştırmak üzere konuya dahil olurken kendisini tanıyoruz.

Yaptığı işe genel olarak saygı duyulsa da böyle konulara eğilmesi sebebiyle New York Polis Departmanı tarafından pek sevilmeyen doktorun bağlantı noktası da New York Post’ta çalışan muhabir arkadaşı John Moore’dur (Luke Evans). Moore iyi bir haberci olmasının yanında eşgal çizmek konusunda da oldukça maharetli olunca doktorun giremediği yerde gözü kulağı olmaktadır.

Son olayla birlikte yoğunlaştığı araştırmalar cinayetin önceki cinayetlerle bağlantılı olduğunu öğrenirler. Detaylı bir otopsi ve otopsi raporlarını almak için de içeriden biri gerekmektedir. Bu noktada Moore hem cazibesini hem de doktorun saygınlığını kullanarak NYPD’nin şefinin sekreteri Sara Howard’dan (Dakota Fanning) yardım isteyecektir. Doktorun büyük bir hayranı olan Sara da olaya dahil olarak üç farklı meslekten insan New York tarihinin en gizemli cinayeti üzerinde yoğunlaşacaktır.

Televizyon yapımlarının rüştünü ispat etmiş sinema oyuncularını dizilere çekmesini dikkate değer buluyorum. Bu şekilde hem yapımlara olan ilgi artıyor hem de oyuncu kalitesinin artması sebebiyle daha da akıcı bir diziye kavuşuyoruz.

Rush, Inglourious Bastards, Goodbye Lenin gibi filmlerle tanıdığımız Daniel Brühl, Hobbit serisinden hatırlayacağımız Luke Evans ve Hollywood’da büyüyen, küçük yaşına rağmen büyük rollerin altından kalkan genç oyuncu Dakota Fanning dizinin lokomotif oyuncularından sadece birkaçı. Tarihi, polisiyeyi ve fantastik ögeleri aynı anda harmanlamayı başaran bu diziyi 2018 yılında oldukça ses getirecek. Takipte kalın.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.