The Americans | Dizi Tavsiye

Çoğunluk için karanlık olan “Soğuk Savaş” dönemini konu alan The Americans yabancı dizi tavsiyeleri listemizin zirvesine rahatlıkla kurulabilir.

İki KGB ajanının soğuk savaş döneminde Amerika’da nasıl yaşadığını, neler yaptıklarını ve hayatlarına dair her ayrıntıyı anlatan dizi Elizabeth Jennings (Keri Russell) ve Phillip Jennings (Matthew Rhys) karakterleri üzerine yoğunlaşıyor.

Amerika’ya ayak bastıklarında birbirini tanımayan – sevmeyen iki toy KGB ajanıyken görevleri gereği evlenip çocuk yapınca hayatları değişiyor. Phillip Amerikan rüyasına sıklıkla dalarken Elizabeth “davasına” sadık kalma konusunda oldukça kararlı.

İki karakterin dışında o dönemde bu tür şeylerin nasıl yapıldığını da görmek esasında heyecan verici. Zira artık ajan temalı diziler ve filmler izlerken insan biraz sıkılıyor. Çünkü teknoloji var, teknolojinin sağladığı öngörülebilirlik var. Risk düzeyi düşük, kişiler görev uğruna kendilerini riske atmıyorlar. Ancak o dönemin yaşam anlayışı ve Amerika – Rusya arası hatta Dünya – Rusya arası sürtüşmeler ajanlık görevini kutsal hale getirdiğini anlayabiliyoruz. Bu da diziyi daha ilgi çekici ve merak uyandırıcı yapıyor.

Karakterlerimiz sürekli aksiyon halinde değiller ancak sürekli plan halindeler ki yine dönemimizdeki türdeşlerine baktığımızda birşey yapmıyormuş gibi görünüyor olabilirler. Ancak yine bence olması gereken bu ve bu anlamda da oldukça inandırıcı olmayı başarıyor. Görev uğruna yapılan şeyler, alınan riskler ve fedakarlıklar gerçekten takdire şayan.

Tabii kahramanların olduğu yerde mutlaka ki anti-kahraman olmak zorunda. Stan Beeman rolünde Noah Emmerich bu yükün altından başarıyla kalkıyor. FBI Karşı İstihbarat Servisi sorumlusu rolünde izlediğimiz oyuncu şüpheci yaklaşımı ve saha tecrübesi nedeniyle izleyiciyi sürekli diken üstünde tutmayı başarıyor.

Amerika’da FX kanalında yayınlanan dizi 6.sezon onayını da aldı ve tabir-i caizse yaldır yaldır akıyor. Dizi kalite anlamında benzerlerinin çok üzerinde olduğu için ve dönem dizisi olmasından ötürü de uzun soluklu olması kaçınılmazdı. Bu anlamda bir diziye başlamayı düşünüyorsanız The Americans’ın pilot bölümüne bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

2 Yorum “The Americans | Dizi Tavsiye

  1. Tavsiyeniz İçin Teşekkür Ederim Hocam 🙂 İzleme Listesine aldım çok güzel anlatmışsınız başarılarınızın devamını dilerim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.