The Following | İnceleme

Polisiye – gerilim dizileri arasında Hannibal’dan sonra takip edebileceğim bir dizi daha keşfettim.

Eski bir edebiyat profesörüyken seri katile dönüşen Edgar Allan Poe hayranı/takıntılı Joe Carroll ile onu hapse tıkıp bu süreci kitaba çeviren ve Joe’nun karısıyla ilişkisi bulunan FBI ajanı Ryan Hardy’nin kıyasıya mücadelesini izliyoruz. Öncelikle biraz karakterlerden bahsedelim.

Joe Carroll (James Purefoy) aurası çok yüksek, konuştuğu herkesi etkisine alabilen karanlık yönü güçlü bir karakter. Dizi dünyasını takip edenler onu Rome dizisindeki Marcus Antonius karakteriyle tanımışlardır. Bu karakter bir dizi işlediği cinayetten ötürü hüküm giyiyor ancak gerek yazdığı kitabı gerekse duygularını ifade ediş biçimi sebebiyle hayatın her alanından kendisine bağlı insanlar kazanıyor. Dizinin ilk bölümünde zaten bu insanların yardımı sayesinde nasıl hapisten kolayca kaçabildiğini görünce diziyi izlemeniz gerektiğini anlıyorsunuz. Bir nevi tarikat sahibi olan Joe eski karısı Claire ve oğlu Joey ile beraber yaşamanın yanında hayatını karartan, kendini hapse atan ve karısını elinden alan Ryan Hardy’den intikamını yazarak alacaktır.

Ryan Hardy (Kevin Bacon) karakteri ise aslında Joe karakterine göre daha karanlık. Çevresinde bulunan herkesin ölmesi yüzünden kendini lanetli ve tüm olanların sorumlusu olarak hissediyor. Biraz pesimist bir karakter olmakla birlikte yöntemleri sebebiyle de FBI tarafından işinden uzaklaştırılmış durumda. Ancak Joe’nun firarıyla FBI onu tekrar danışman olarak çağıracak ve sonun başlangıcının startı verilecektir.

Ölümün işlenişi, olay dizilerinin birbiriyle örgüsü ve sürekli bitmeyen gerilimiyle polisiye – gerilim dizileri arasında önemli bir yere sahip olacağına hiç şüphe yok.

Dizi geçtiğimiz ay ikinci sezonuna başladı ve türün meraklıları için Joe’nun öldürme, Ryan’ın da intikam merakı oldukça daha hiçbir şey için geç değil. Yabancı dizi tavsiyeleri bölümünde The Following’i kısaca ele aldık. Pilot bölümünü izleyip takip edilen diziler listenize eklemeye karar verebilirsiniz.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.