The Son | Dizi Tavsiye

Televizyon için dönem dizisi yapmak zordur. Daha doğrusu zorluğu maliyetinin artmasından gelir ve dolayısıyla riskli iştir. Özellikle Amerikan kanalları bu riski almadan önce iyi şekilde fizibilitesini yapar diye düşünüyorum. Bu yüzden pek iptal yemiş western dizisi görmedim kendi adıma.

The Son dizisi için de tipik bir western diyebiliriz. Ancak alışılagelmişin dışında olarak iki farklı zaman diliminde ilerliyor. Eli McCullough’un (Pierce Brosnan) penceresinden hem gençlik ve hem yetişkinlik dönemini, aynı zamanda hem 19.yüzyılın sonunu hem de 20.yüzyılın başı arasındaki geçişlerini izleme fırsatı buluyoruz.

Hikayenin ilk kanadında Kızılderililer tarafından kaçırılan ve hayatta kalmaya çalışan genç Eli varken, diğer tarafında ise sığır baronu olmuş, Teksas çevresinde sözü geçen tough guy bir yetişkin Eli var. Yetişkin Eli’ın hikayesine ağırlık verileceğini tahmin etmek zor değil zira hikayenin dinamiklerini ayakta tutan her şey o zaman diliminde mevcut.

Eli McColluugh basit bir sığır baronu değil, aynı zamanda vizyoner bir iş adamı. Güney Teksas’ta yavaş yavaş yaygınlaşan petrol kuyuları işine girerek kendisi ve ailesi için çıtayı bir üste taşımayı hedefliyor. Tabii bunlar olurken henüz medenileşmenin upgrade olmadığı o zamanlarda kanunsuz işler, sığır kaçakçılığı vs. gibi durumlarda da ailesini korumak durumunda. İşini büyütmek isteyen, gücü kontrol etmek isteyen ve aynı zamanda ailesine daha iyi bir gelecek bırakmayı isteyen bir tough guy var yani.

Westernleri bilirsiniz. Entrikaların, hesaplaşmaların ve bolca aksiyonun olduğu bir türdür. Dizi için de ilk bölüm itibariyle aksiyon hariç diğer unsurlar yeteri miktarda var. Ağır işleyen ancak izleyiciyi sıkmayan bir yapısı var dizinin. Ya da ben yabancı dönem dizilerine bayılıyor da olabilirim.

Çok şey yazıp hiçbir şey anlatamamış gibiyim sanki ancak verilecek fazla bir done yok. Ama şunu söyleyebilirim. Western standartlarında başarılı bir yapım demek mümkün ve türün takipçilerinin mutlaka en azından bir bölüm şans vermesi gerekiyor.

Nisan ayının başında AMC kanalında yayınlanmaya başlayan dizinin uzun soluklu olmasını diliyoruz.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazan: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.