The Terror | Medeniyet Dediğin Tek Kişi Kalmış Canavar

19.yy’ın ortalarında bir grup kaşif Atlas Okyanusu’ndan Büyük Okyanus’a daha kolay bir geçiş güzergahı bulmak için Kuzey Kutbu’na doğru bir rota belirler.

Aralarında birçok seçkin amiral ve mesleğinde uzman olan birçok İngilizin bulunduğu bu yolculuk Terror ve Erebus adlı iki gemiyle yapılan bu yolculuk öngörülenden çok daha sert kış şartlarının oluşmasıyla birlikte Kuzey’in en uç noktasında sekteye uğrar. Denizin donmasıyla birlikte İngiliz kaşifler için 8 ay boyunca baharın gelmesini bekleme süreci başlar. Her iki gemide de olağan dışı şartlar düşünülerek 2 yıllık erzak stoğu olmasına rağmen uçsuz bucaksız beyazlıkta başka olağan dışı gelişmeler yaşanacak ve çözümü erzakta bulunmayacaktır.

Halen Dünya’nın en çok keşif yapan insanı olarak kabul edilen Sir John Franklin‘in gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak hazırlanan AMC’nin yeni dizisi The Terror birçok türü başarıyla uygulayan nadir yapımlardan birisi olarak dikkatimizi çekiyor. Dizinin hem tarihi yönü, hem gerilim – korku yönü, hem fantastik yönü harika bir ahenkle 10 bölümde işleniyor.

Britanya’nın en yetenekli aktörlerinden Jared Harris (Fringe, Mad Men), Tobias Menzies (Game of Thrones), Ciaran Hinds (Rome, Game of Thrones) dizinin ağır toplarından biri olmakla birlikte daha önce hiçbir yapımda izlemediğim veya hatırlayamadığım Adam Nagaitis canlandırdığı Cornelius Hickey karakteriyle ortada Altın Küre falan bırakmayacaktır-bırakmamalıdır.

Dizi için kritik eşiğin ilk iki bölüm olduğunu söylemeliyim. Karakterleri tanımak, flashbackler ve rutin gemi işleri-davranışları biraz sıkıcı gelebilir ancak devamında sizi bekleyen o kadar çok sayko olaylar, değişen karakterler ve anında değişen dengeler oluyor ki niye bu diziyi çok az kişi biliyor lan diye kendinize soruyorsunuz.

Ana anahtar kelimelerimiz için güç gösterisi, eskimo mitolojisi, hayatta kalma dürtüsü diyebiliriz. Aslında başlıkta bir spoiler mevcut ancak bunu tahmin etmenizin gerçekten imkanı olmadığı için gönül rahatlığıyla yazdım.

İzleyin, tekrar konuşalım. Yine aklıma gelmişken Game of Thrones’taki Joffrey Baratheon’a nefret ediyorsanız Cornelius Hickey karakteri yeni nefretiniz olacaktır.

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.