Z Nation | İnceleme

The Walking Dead, iZombie, Fear The Walking Dead gibi zombi dizilerinin gölgesinde kalan Z Nation dizisi harikulade bir yapım olmasa da şahsına münhasır karakterleri, tahmin edilemezliği ve sürekli hareket halinde olmalarından mütevellit aynı zamanda bir yol dizisi olma özelliği taşıması sebebiyle zombi temalı dizileri sevenler için iyi bir alternatif teşkil ediyor.

Syfy kanalının dizisi olan Z Nation yakın bir dönemde bir bilimsel çalışma esnasında patlak veren zombi virüsünün sonunda tarumara uğramış yeni dünya topraklarında geçiyor. Amaçsız kalmış insanlar hem kendi türlerinden hem de metamorfoza uğramış yeni türlerden kendini korumak zorundayken bir yandan bir grup insan da kendini bu virüsü sona erdirmeye adar.

Murphy adında bir mahkum virüsün panzehiri olma konusunda testlere tabi olurken baskına baş tanıklık eder ve birden çok zombi tarafından birden çok defa ısırılır. Ancak ısırılmadan hemen önce kendisine uygulanan panzehir sayesinde zombi saldırısından kurtulan tek insan olarak yeni dünya tarihine geçer. Aklında sadece yaşamak ve özgürce gezmek olan bu pervasız adamın hikayesini öğrenen birbirine tutunmuş bir grup insan ise bunu insanlık tarihinin en önemli dönüm noktası haline getirmekte kararlıdır. Hedef canlı panzehir Murphy’i başkente götürüp daha çok panzehir üretmek ve insanlığı kurtarmaktır. Ancak konu Murphy gibi ultra gamsız birisi olunca ve onun alameti farikasını insanlar öğrendikçe bu yolculuk planlandığı kadar kolay olmayacaktır.

Z Nation için müthiş bir karakter derinliği var, konu bütünlüğü çok sağlam diyemiyoruz maalesef. Zaman zaman karakterleri bireysel olarak ele alan dizi yöntemsel bakımdan da bir karakteri diğerlerinden soyutlamayı seçiyor. Yani The Walking Dead’de olduğu gibi tek bir karakterin yaşadıklarını konu alan bir bölüm izliyoruz ancak o karakterin hikayesinin bittiği yerde başka bir karaktere geçiş olmayabiliyor. Bu anlamda sürükleyicilik anlamında dizi zaman zaman sınıfta kalabiliyor.

Buna rağmen gözden çıkarılmayacak bir karakterin olmaması büyük avantaj. Yani bu karakter ölürse dizi biter, falan filan olur gibi bir durum yok. Her an herkes ölebilir, geride bırakılabilir, satışa getirilebilir. Bu da diziye daha keyifli yapıyor. Mesela yine The Walking Dead ile kıyasladığımızda Rick karakterinin ölmesinin mümkün olmadığını hepimiz artık biliyoruz. Ama Z Nation bu anlamda daha radikal bir zombi dizisi diyebiliriz.

Gerilim – korku dizilerin bir numaralı alt türü sayılabilecek bu türün sıkı takipçisiyseniz şu anda ikinci sezonununda olan diziyi görmenizi öneririm. Diğerleri ise beklentileri minimize ederek birkaç bölüm izleyip karar verebilir. Selametle…

Bu Dizilere Bakmadın Mı ?

Yazar: Yusuf

Oz'la başlayan yabancı dizi bağımlılığı Six Feet Under, Rome, Prison Break ile devam etti. Yeni dizileri gördükçe geçmişi yâd etmekten kendini alamasa da hem kendisi hem de sizler için iyiyi bulma gayretiyle kendini paralıyor. Bu aralar House of Cards, Game of Thrones izliyor. Yakında pilot bölüm izlemekten ölecek.

1 Yorum “Z Nation | İnceleme”

  1. İlk sezonunda 5 bölüm izledikten sonra kurgunun biraz farklılaştığını ve sanki çocuk işi olduğunu fark ettim, bir daha da izlemedim ama içten içe merak ediyorum tekrardan izleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.